Enkeltfag Engelsk 5 ECTS

Matematisk Programmering Modellering

Overordnede kursusmål

At sætte deltagerne i stand til på egen hånd at løse større operationsanalyseopgaver ved hjælp af matematisk modellering og standardsoftware. Det betyder, at man skal kunne formulere en matematisk optimeringsmodel, anvende standardprogrammet Julia/JuMP software til løsning af modellen, foretage vurderinger af alternativer samt beskrive resultater og konklusioner i en rapport. Da de forskellige standardprogrammer til matematisk modellering er ret ens, er den opnåede viden ikke strengt bundet til det aktuelt benyttede software.

See course description in English

Læringsmål

  • Analysere beslutningsproblemer for at identificere problem typer og formulere korrekte matematiske modeller
  • Formulere linære programmeringsmodeller i modellerings sprog
  • Formulere heltals programmeringsmodeller i modellerings sprog
  • Forstå og formulere stokastiske matematisk programmerings modeller
  • Implementer og løs stokastiske matematiske programmerings modeller i Julia/JuMP
  • Forstå multiobjektiv optimering og formulere matematiske modeller med to objektive
  • Implementer multiobjektiv optimering og kunne løse dem med Julia/JuMP
  • Evaluer løsninger fundet med Julia/JuMP

Kursusindhold

Den teoretiske baggrund i Introduktion til Operationsanalyse (42101) suppleres med en gennemgang af et standardprogram til modellering, som anvendes til formulering og løsning af matematiske modeller, herunder lineære programmeringsmodeller, heltals-lineære programmeringsmodeller og biobjektive optimeringsproblemer. Øvelserne i kurset stiger i sværhedsgrad, efterhånden som kurset skrider frem.

Mulige starttidspunkter

  • 2 – 4

Anbefalede forudsætninger

42101, eller et tilsvarende introducerende kursus i operationsanalyse. Du forventes at være fortrolig med lineær programmering inden kurset.

Undervisningsform

Forelæsninger og projektarbejde

Bemærkninger

BEMÆRK:

Kurset starter 6/1-2025 og vi forventer, at alle studerende møder op på denne dag.

Før kurset forventer vi, at alle studerende har installeret Julia/JuMP og VS-cod på deres computer samt prøvet at eksekvere simple LP/MIP modeller i Julia/JuMP.

Vi vil sende studiemateriale og øvelser ud i en velkomstmail. Studerende med et lidt rustent kendskab til OR kan med fordel gennemføre disse øvelser, inden kurset starter.

Vi forventer at ALLE studerende, der deltager i kurset kender til Lineær Programmering (LP) og Heltals Programmering (MIP). Hvis du har begrænset eller ingen erfaring med LP/MIP og/eller Julia/JuMP, kan du forvente, at dette kursus bliver MEGET ARBEJDSKRÆVENDE.

Se kurset i kursusbasen

Tilmelding

Sprog

Engelsk

Varighed

3 uger

Institut

Management

Sted

DTU Lyngby Campus

Kursus ID 42112
Kursustype Kandidat
Semesterstart Uge 2
Semester slut Uge 4
Dage Man-fre 8:00-17:00
Pris

9.250,00 kr.

Tilmelding